RODINNÝ DŮM HORNÍ MĚCHOLUPY

Typ stavby RODINNÝ DŮM
Charakter stavby NOVOSTAVBA
Místo stavby HORNÍ MĚCHOLUPY, PRAHA 10
Datum 19.1.2015
Klient SOUKROMÝ INVESTOR
Stupeň dokumentace STUDIE, DSP, REALIZACE
Zastavěná plocha 167,5 m2
Kategorie: INTERIÉR, RESIDENČNÍ
ACCamera_4 post

S.4 KONCEPT _ Výkres5

S.4 KONCEPT _ Výkres

KONCEPT, ARCHITEKTONICKÉ, KONSTRUKČNÍ A MATERIÁLOVÉ ŘEŠENÍ

Návrh novostavby rodinného domu se zahradou z roku 2014 je ušit na míru potřebám velké rozrůstající se rodině (dvě dospělé osoby a čtyři děti). Studie vznikla na základě úzké spolupráce architektů s budoucími uživateli domu od počátků záměru.

Koncept domu přizpůsobuje funkční a prostorové řešení pro pohodlný, aktivní a moderní život současné rodiny.

S.4 KONCEPT _ Výkres

Požadavky investora na jednoduchost a čistotu domu reflektují dvě základní hmoty posazené na sobě a výrazově materiálově rozlišeny. Ze základního konceptu vychází i nosný stěnový konstrukční systém celé budovy, kde jednotlivé prvky tvoří zdi ze super – tepelně izolačních keramických bloků. Výsledná obálka domu je příznivá k tepelným ztrátám budovy.

Půdorysy a dispozice rodinného domu využívají charakter pozemku a dům zároveň svým usazením respektuje okolní zástavbu. Budova je dvoupodlažní, podsklepená je část pod obývací zónou. Severně orientovaná fasáda do ulice navazuje na vstupy a na garážově stání.

Naproti tomu obývací zóna je orientovaná jižním směrem do rozlehlé zelené zahrady se vzrostlými stromy. Zahradu s ulicí propojuje otevřená denní obytná zóna volně navazující na vstupní halu, která se stává rozcestníkem do dalších místností domu. Ložnice se zázemím a pracovna jsou přístupné z této haly dle požadavků rodičů s větší mírou soukromí od denní zóny.

Suterén má technický charakter, nachází se zde technická místnost, sklep a prostor pro domácí práce. 2. NP je určeno výhradně dětem, kde každé má svůj pokoj. Světlíkem prosvětlená hala se stává místem potkávání, her a komunikace mezi malými obyvateli i návštěvníky domu.

pud

Hrubá stavba domu je navržena z komplexního stavebního systému Porothem v kombinaci s železobetonovými prvky, které celý systém doplňují dle statického návrhu.

Použité tradiční materiály (světle šedá patinovaná omítka, ohněm opalovaná dřevěná fasáda shou shugi ban, kvalitní hliníko-dřevěné okna, dřevěné podlahy, pohledový beton a sklo) svým zpracováním a detailem určují výraz domu a navozují příjemnou atmosféru městského bydlení ve spojení s přírodou.

pohledy


ACCamera_32  post
ACCamera_2post

ČÍSELNÉ ÚDAJE O STAVBĚ

Počet NP: Dvě nadzemní podlaží

Počet PP: Jedno podzemní podlaží

Zastavěná plocha RD: 167,5 m2

Obestavěný prostor: 1133 m3

Užitná plocha: 344,78 m2

Počet funkčních jednotek: Novostavba RD je navržena jako jedna funkční jednotka

Třída energetické náročnosti budovy: A – mimořádně úsporná

Energetické zhodnocení

Ukazatelé dílčí dodané energie kWh (m2 / rok):

Vytápění 19,9

Chlazení: 0

Větrání: 0,5

Teplá voda: 6,2

Osvětlení: 1,2

95 m2 solárních panelů o výkonu pokryje cca 16 MW / rok

Osazení objektu do terénu

Rodinný dům navazuje na uliční linii, rozděluje pozemek na vstupní parkovací předzahrádku komunikující s veřejným prostorem a zelenou zahradu plynule navazující na denní zónu domu. Svojí polohou respektuje původní dům, který byl odstraněn.

Orientací a prosklení jednotlivých místností reaguje na potřeby cílových uživatelů jednotlivých vnitřních prostorů s různými ději v odlišných dobách. Rohová okna umocňují výhledy z rohových místností.

Volba systému vytápění

Distribuci tepla v RD primárně zajišťuje systémové podlahové vytápění. Jako doplňkové jsou zvoleny podlahové konvektory a žebříková otopná tělesa v koupelnách. Rozvaděč, mísící a řídící jednotka jsou uloženy ve skříni na každém patře v podlažích v centrální části domu. Užitkovou teplou vodu a vytápění objektu řeší kombinac tepelného čerpadla a plynový kondenzační kotel, který je umístěn v technické místnosti v 1. PP.

Využívání obnovitelných zdrojů energie

Na ploché střeše budou instalovány panely fotovoltaické elektrárny o výkonu 16 kW, které pokryjí až 60 % veškerých energetických nároků budovy. Kombinace FVE, tepelného čerpadla a podlahového vytápění je praxí ověřený a šetrný systém, který přibližuje dům k pasivním standardům.

Hospodaření s dešťovou vodou

Veškerá dešťová voda je jímána do podzemní nádoby s přepadem o objemu 3 m3  a následně využívána pro každodenní provoz domu (automatický závlahový systém zahrady, individuální zálivka, mytí).

Klimatické podmínky předpokládaného staveniště jsou standardní pro ČR.

INTERIÉRY:

ACCamera_10ACCamera_14ACCamera_13ACCamera_12

Další materiálová varianta fasády

ACCamera_4 post alternativa cihla